Направо към съдържанието

Васил Стус

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Васил Стус
Василь Семенович Стус
украински писател

Роден
Починал
ПогребанКиев, Украйна

Учил вДонецки национален университет
Награди„Герой на Украйна“
Семейство
ДецаДмитро Стус
Подпис
Васил Стус в Общомедия

Васил Стус (на украински: Васи́ль Семе́нович Стус) e украински писател и дисидент.[1] Роден е през 1938 г. в село Рахнивка, Виницка област. През 1940 г. родителите му се преместват в град Донецк (тогава Сталино), където през 1959 г. Стус завършва Сталинския педагогически институт, специалност „Украински език и литература“. През същата година печата първите си стихове в „Литературная газета“. През следващите няколко години служи в армията, работи като учител и като литературен редактор в донецкия вестник „Социалистический Донбас“, негови стихове излизат в различни списания. През 1963 г. постъпва в аспирантура в Института по литература на Академията на науките на УССР по специалността „Теория на литературата“.

През септември 1965 г. в киевския кинотеатър „Украина“ прави протестно изказване по повод репресии срещу украинската интелигенция. Изключен е от аспирантура с формулировката „за систематично нарушаване нормите на поведение на аспирантите и сътрудниците на научното учреждение“. Спират да го публикуват, но не спира да пише стихове, есета, литературоведски изследвания и преводи. За няколко години подготвя три книги със стихове, едната от които - „Зимни дървета“ - излиза през 1971 г. в Брюксел. Работи като строител, огняр, в отдел за техническа информация на проектно-конструкторско бюро. През януари 1972 г. е арестуван от КГБ и осъден на 5 години лагер строг режим и 3 години изселване за това, че „систематично е изготвял, съхранявал и разпространявал антисъветски клеветнически документи, опорочаващи съветския държавен и обществен строй, а също така се е занимавал с антисъветска агитация в устна форма“. През 1977 г. зад граница излиза книгата му „Свещ в свещника“. През 1978 г. - с препоръката на Хайнрих Бьол - е приет в Международния ПЕН клуб, а през 1979 г. - след завръщането си в Киев - влиза в Украинската Хелзинкска група. Работи в металургичен и обущарски завод, активно се занимава с правозащитна дейност. Става известен зад граница, превеждат негови стихове на английски, немски, испански.

Затворническа снимка на Стус от 1980 г.
Килията, в която Стус умира през 1985 г.

През май 1980 г. е арестуван за втори път и като „крайно опасен рецидивист“ е осъден на 10 години лагер строг режим и 5 години изселване и е пратен в концелагера Перм-36. На Запад излиза от печат неговата „Лагерна тетрадка“ и цялата 1983 г. Стус е затворен в единична килия, в която усилено пише, както през всичките лагерни години и превежда от английски, немски, френски. Над 300 стихотворения и още толкова превода трябва да влязат в новата му книга „Птицата на душата“, но са конфискувани от лагерните власти. Номиниран за Нобелова награда (1985). В края на август същата година отново се озовава в карцера. В знак на протест обявява „суха“ гладна стачка. Умира през нощта на 3 срещу 4 септември 1985 г. в карцера на лагера с особено строг режим ВС-389/36 в Пермска област. През 1989 г. тленните му останки са пренесени в Киев. През 1991 г. стихосбирката му „Пътят на болката“ - първата, излязла в Украйна, получава Националната награда „Т.Г.Шевченко“, а в началото на 90-те години творчеството му е включено в училищната програма по украинска литература. През 2005 г. е награден посмъртно с орден „Герой на Украйна“. Неговото име носи Донецкият национален университет.

  • Вихър. 1965.
  • Зимни дървета. 1971.
  • Веселото гробище. 1971.
  • Свещ в свещника. 1977.
  • Лагерна тетрадка. 1983.
  • Птицата на душата.
  • Пътят на болката.
  1. Васил Стус // Посетен на 21 октомври 2020 г.